Budou katalánští ministři znova bručet?

Jako by se stalo.

Když se nějaká událost odehrála a nic z ní nepošlo, babička říkávala: Jako by se stalo. Bylo to paradoxní říkat, když se nic nestalo, jako by se stalo.

Babička měla asi na mysli Katalánsko.

Na počátku zvolili Katalánci strany, které chtěly odtržení od Španělska tak, že získaly absolutní převahu ve sněmovně. Potom se odehrálo referendum pevninskými Španěly zčásti rozehnané. Katalánská vláda ho však uznala a chystala se vyhlásit nezávislost. Pevninští reagovali brutálně, jako by si vzpomněli na zlaté časy conquisty a býčích zápasů. Pozavírali polovinu katalánské vlády a vedení sněmovny. Premiér Puigdemont uprchl do Belgie, čímž se sice nevyhnul těžké žalobě, unikl však šatlavě.

V nových volbách přiřkli voliči vlastencům absolutní většinu a Puigdemont je znovu daleko nejsilnějším politikem. Potenciální vicepremiéři ovšem sedí v base o chlebu a vodě, stejně jako kandidáti do vedení sněmovny.

Nechtěl bych být v kůži španělských soudců. Povedou dál procesy s politiky, které katalánský lid chce? A budou je zavírat, za to, že vyslyšeli jednoznačné přání toho lidu a podnikali kroky k nezávislosti?

Pokud ano, má Unie právo rozpustit britský parlament a vzít královnu jako rukojmí, dokud vzpurní Britové, kteří vyjádřili touhu po neodvislosti pouze jednou a zdaleka ne takovou většinou, nezměknou jako vánoční puding.

Babička by to komentovala lakonicky: Jako by se stalo.

Stalo se

Vtipolitika

Maratónec

Maratónec

zobrazit více

Objev

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

PhDr. Martin Komárek
Mošnova 376/2, 150 00 Praha 5
IČ: 06309259

Informace o zpracování osobních údajů

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY