Co se doopravdy stalo 17. listopadu

Před osmadvaceti lety posílené policejní síly zastavily na Národní třídě povolený pokojný, leč už zjevně protijakešovský průvod.

Ačkoli nemuseli, použili proti studentům sílu a některé z nich zmlátili, jiné deportovali. Rozkaz, aby řezali studenty v den vzpomínek na pohřeb Jana Opletala, mohl policistům vydat jen šílenec nebo úplný debil.

Vzhledem k tomu, že policejní velitelé byli sice tvrdí, ale většinou ne slabomyslní a tumpachoví, zdálo se to divné. Objevily se spekulace, že sami policajti, nebo emisaři KGB chtěli probudit Čechoslováky k revoluci. Všude kolem padaly komunistické režimy jako kuželky, jen u nás se Jakešova gerontokracie držela jak pijavice.

Ať už to bylo, jak chtělo, ani nářez na národní by náš lid neprobudil. Lidi dostala do ulic až nepravdivá zpráva o smrti studenta Martina Šmída. I poté se říkalo, že byla rozšířena, právě proto, aby lid rozdráždila k povstání. Zásah na Národní třídě byl brutální a nesmyslný, pravděpodobně však ne o moc víc než policejní zhovadilost při takzvané „palachiádě na začátku roku“. Policajti vydrželi mlátit lidi v ulicích kolem Václaváků celý týden.

Jenže tehdy ještě nebyl komunismus na pád připraven.

Skutečnou příčinou jeho pádu byla nízká výkonnost hospodářství a dosud nedoceněná moudrost Michaila Gorbačova, který raději nechal padnout své impérium, než aby rozpoutal válku.

Československá revoluce prostě přijít musela.

Toto jsou fakta, která ovšem nikterak nesnižují můj obdiv ke studentským vůdcům, disidentům a dalším velkým listopadových hráčů včetně mého táty Valtra Komárka.

Stalo se

Vtipolitika

Maratónec

Maratónec

zobrazit více

Objev

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

PhDr. Martin Komárek
Mošnova 376/2, 150 00 Praha 5
IČ: 06309259

Informace o zpracování osobních údajů

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY