Byl jsem křižák na Rhodu

Když jsem poprvé vylezl s miliónem turistů na rhodské hradby, bude to už dvacet let, zažil jsem co nikdy.

Tady to důvěrně znám, tady už jsem přeci byl!

A věděl jsem i kdo jsem byl. Byl jsem řadový křižák. V doběla rozpálené zbroji jsem hleděl na lodi Saracénů nádherné a strašné ve zlatých vlnách. Věděl jsem, že druhý dne padnu. A taky jsem tam padl.

Nevěřím na stěhování duší, ani na minulé životy. Tohle se ale stalo. A ten zážitek byl stejně pevný jako bílé hradby ostrova slunce a stejně jasný jako vyšisované řecké nebe. Než se mi začnete smát, zeptejte se své paměti, jestli jste nezažili něco podobného.

Z nějakého důvodu od té doby hraje Rhodos v mém životě osudovou roli, ale to už je jiná historie. Od onoho zážitku též pociťuji podivnou příchylnost ke křižákům, ačkoli vím, že to byly povětšinou sice hrdinní a výkonní, ale přeci jen krutí řezníci, kteří pobili v Jeruzalémě všechno živé, když tam vtrhli. Goddeofroy z Bouillonu, vůdce první výpravy, je jeden z mála mých hrdinů.

Tentokrát jsem na tom ostrově dokončoval přípravu Komárkových novin. A vymyslel pár scén do mé nové knížky o tom, kterak to bude, až muslimové ovládnou svět a křesťané proti nim ve jménu kříže povedou teroristické útoky.

Jo, a taky jsem se vyfotil takhle, abych se nebral moc vážně. Kdyby měli křižáci víc smyslu pro humor, bylo by to s námi lepší. Teď nemyslím jen ty Goddefroyovi. Myslím i ty současné.

Tagy: Z mého kulturního života , kultura , cestování , dovolená , Řecko , Rhodos , léto , moře , turisté , historie

Oskar

Tečka

Komárek k Vašim službám

Z mého kulturního života

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

PhDr. Martin Komárek
Mošnova 376/2, 150 00 Praha 5
IČ: 06309259

Informace o zpracování osobních údajů

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY