Ahoj Jamesi, Bonde Jamesi

James Bond je o rok mladší než já.

První film o něm, DRNO, jak mu se synem říkáme, vyšel před pětapadesáti lety.  Zatímco já jsem zestárl, Bond ne. Zatímco já jsem nezblbnul, Bondovi to trochu hrozí.

Miluji Jamese Bonda. On o mně pravděpodobně ví jen něco málo. (O každém otrapovi totiž ví alespoň něco málo, pro případ, že by se otrapa stal světovým padouchem nebo aspoň stopou k němu.)

Bonda miluji ze dvou důvodů.

Ten první: Jeho skutečný otec Ian Fleming napsal postavu novodobého potulného rytíře. Bond je Hérakles a Lancelot vyzbrojený pistolí místo mečem. Pro čest a slávu a pro ženskou lásku podstupuje zkoušky a utrpení, laser už už se mu zařezává do rozkroku, žralok do hlavy. Plazí se po žhavém železe, pláče nad mrtvými přáteli. Je to trpící superhrdina.

Fleming mu však přidal vlastnost, na kterou nikdy vyprávěči nepřipadli. Samson, Lancelot i Hérakles padli kvůli ženské lsti. Zeman je první superhrdina, který je nad láskou. Zamiluj se, ženu snadno svede a svést se nechá, ale všechny úklady vyřeší lusknutím prstů v krajním případě kulkou.

Je to potulný rytíř, který trpí nikoli po svou paní, ale proto, aby si dokázal, že Bond je Bond.

Ten druhý? Za to už nemůže Ian Fleming, ten by možná filmového Bonda zakázal, kdyby už nebyl v ráji špiónů. Za to můžou Broccoliovi, kteří ty filmy udělali. Bez triků, bez počítačů opakovali záběry, znovu a znovu ničili auta, každý skok a úskok dokonale nacvičili. Ty úprky na lyžích před salvami ze samopalů, podmořské zápasy, to se stalo ve fantazii filmařů a pak doopravdy.

Pokud opravdu znáte Bondovky, zjistíte, že skoro všechny takzvané akční scény, které přišly po nich, jsou více či méně opsané.

Má žena nechápe, proč na to můžu koukat pořád dokola.

Mám tři dobré důvody.

Bond je geniálně stvořená literární postava. Filmy jsou divem inspirace a techniky. Ten třetí vám neřeknu.

Oskar

Tečka

Komárek k Vašim službám

Z mého kulturního života

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

PhDr. Martin Komárek
Mošnova 376/2, 150 00 Praha 5
IČ: 06309259

Informace o zpracování osobních údajů

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY