Máme chovat zvěř?

Sněmovna zakázala chov kožešinových zvířat. Jak řekl jeden vykutálený poslanec...

...je to malý krok pro lidstvo, ale velký skok pro norky a lišky. A připomíná jednu velkou otázku, kterou si raději neklademe.

Máme chovat, zabíjet, hltat a stahovat zvířata? Máme mlít čerstvoučké kohoutky vylíhlé z vejce v mixéru, když je nepotřebujeme? Jaký je rozdíl mezi pejsánkem či kočičkou, které si bereme na kutě a norkem nebo polární liškou, kteří rok čekají v cele smrti?

Oskar, westík, je kamarád. Do postele ho netahám, nešišlám na něj, nevylévám si mu srdce. Je to zviřátko s mozkem velikosti vlašského ořechu, které zajímá v první řadě žrádlo a v druhé řadě další rozkoše těla. I když přesně nevíme, co Oskara zajímá. Zvířeti do hlavy nevidíš.

Vždycky jsem se ptal sám sebe, oč je to jehňátko, které sežereme o Velikonocích horší, než pejsek? Řada učenců tvrdí, že prase a kráva jsou inteligentnější než kdejaký čokl. V některých kulturách prasata a krávy nejedí, v jiných zase žerou psy. Moje dcera Kristina říká: „Všichni živí tvorové jsou myslící a cítící bytosti.“ I když vybere Oskarovi klíště ze srsti, krvelačného cizopasníka schová do krabičky a při první příležitosti vrátí na palouček: Aby mohl dál škodit jiným živým tvorům.

Miluji přírodní seriály BBC. Jsou o něco méně krutější než ty seriály BBC o Hitlerovi. Zvířecí svět, o něco méně zvířečtější než svět nazi, je však zachycen jako zvířecí. Bez smilování žerou predátoři vše, nač přijdou včetně vlastních mláďat. A jak si mrchy pošmáknou. Lvi se snaží vyhubit potomstvo svého konkurenta. Proti vyhlazovacím táborům a proti zdrogovaným dvanáctiletým válečníkům z Konga jsou zvířata vcelku slušná stvoření, leč plyšáci sotva.

A teď jak z toho, milí vegani? Mám vás rád, ale logicky to nesedí.

Jsou pouze dvě možnosti:
1. Člověk je jedno ze zvířat a rád si pošmákne na mase. Proč by neměl využít své dočasné převahy v souboji druhů, aby si ho opatřil?
2. Člověk je řádově víc než zvíře. Je nadán soucitem a porozuměním. Proč by ale měl soucit dávat nejprve zvířatům, když je nad nimi? Neměl by zachránit mučené a znásilňované ženy v Africe? Neměl by spíš chránit vražděné děti na diskotéce v Paříži?

Chápu všechny, kdo chtějí, aby se zvířatům vedlo co nejlíp. Kdyby si však dokázali dát dohromady bussines plán, vyšlo by jim to, co mně: Udělejme maximum proto, aby se aspoň o něco lépe vedlo lidem. A potom zvířátkům. Těm taky.

Kdyby byl Oskar norek, čekal by na smrt v ponižujících podmínkách. Kdybych já byl unesená nigerijská křesťanská dívka, čekala bych na smrt v podmínkách ještě mnohem horších...

Tagy: Komárek, Co je fakt důležitý , zvěř , kožešiny , týrání , klec, poslanec v kleci

Oskar

Tečka

Komárek k Vašim službám

Z mého kulturního života

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

PhDr. Martin Komárek
Mošnova 376/2, 150 00 Praha 5
IČ: 06309259

Informace o zpracování osobních údajů

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY