Žít jako lidi, ne jako vepři

 

Na letišti v krétském Heraklionu lidi seděli jeden na druhém.

Hluk byl nesnesitelný, nikdo nevěděl, ke kterému východu se vrtnout.

Pro člověka s lehkou hrůzou z davu, jako jsem já, to byl smrtící závěr dovolené, který smazal skoro všechno hezké, co jsem na Krétě zažil.

Nyní si musíme položit několik otázek. Proč správa letiště nechá lidi přebíhat jako stádo z místa na místo, proč jim nedá informace? Proč, když si na chaos stěžují, ještě se zřízenci na ně rozeřvou? Je to neschopnost? Radost z ponížení bližního? Připadá jim to normální?

Řecká veřejná správa po krachu, který si zavinila sama, nemá peníze na rozšíření letiště. Kolik peněz ale stojí kvalitní informační systém? Prakticky nic. Kolik stojí zesílení zvuku, aby se cestující mohli orientovat a dověděli se něco o zpoždění? Téměř nic. A kolik stojí úsměv personálu a přátelská omluva za nezaviněný bordel?

Vůbec nic.

Teď řeknu: Česko je letiště v Heraklionu. Státní správa se jen výjimečně dokáže omluvit lidem za potíže, které jim působí. Hodně je to vidět na brněnské dálnici. Všichni chápou, že oprava je nutná. Málokdo chápe, proč na dvaceti kilometrech zúžení vidí jednoho snědého dělníka opírat se o lopatu.

Řidiči chytají zprávy o nehodách v koloně z rozhlasu a z navigací. Stát by měl ale zajistit informace a objízdné trasy, protože on působí potíže občanům. Takových případů všichni známe desítky. Po volbách vždycky politici slibují transparentnost a úřední hodiny po celý týden, nakonec zůstane u pondělka a středy, jako to bylo za socialismu. A když o něco žádáte, úředníci vás zbijí.

S turisty v Heraklionu zachází správa letiště jako s vepři.

Obávám se, že náš stát se nechová k občanům lépe.

FOTO: Autor

Oskar

Tečka

Komárek k Vašim službám

Z mého kulturního života

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

PhDr. Martin Komárek
Mošnova 376/2, 150 00 Praha 5
IČ: 06309259

Informace o zpracování osobních údajů

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY