Naháči na pláži? Ale proč jenom?

O prázdninách jsou přímořské pláže vycpány Evropany střední a vyšší střední třídy.

Někteří jsou tělnatí, jiní osvalení. Jedni mají mrňata, jiní se po sobě válí, zatím bez mrňat. Hodně je důchodců, kteří se usmívají a líbají, jako by jim bylo jako těm, co se po sobě válejí.

Většina z nich bydlí v takzvaných all inclusive hotelech. Od rána jedí a taky si nabírají několik vrchovatých talířků. Od rána pijí alkohol a kupodivu je málo ožralů. Hostinští nepochybně ten patok ředí. Někteří se vydávají večer vlnit do rytmu nechutných letních hitů, jiní sedí na opuštěné pláži a sledují dorůstající měsíc.

Proč ale lidé vydávají nemalé peníze za to, aby se mohli válet u moře? Jsou opravdu tak zdeptáni prací? To by asi nezírali skoro neustále do svých mobilních přístrojů. Ostatně, skoro nikdo z nich nemá strhané rysy.

Tráví dovolenou. Dovolená je výdobytek stávek. Přispělo k ní i hluboké pochopení vládnoucí třídy, že je lepší dát svým lidem dovolenou, než aby spáchali další bolševickou revoluci. Dovolená se od té doby rozrostla a mají ji i inkousti, kteří tvoří většinu těch naháčů na pláži.

Nejsou to žádní boháči, to by se váleli na soukromých plážích. Přes to však utratí značný peníz za to, aby mohli ležet jako tuleni v mělké vodě. Jako by nemohli doma za nekonečně menší peníze hledět do zeleně nebo pozorovat hvězdy.

Že to dělají Středoevropané dědičně postižení tesknotou po moři, je snad aspoň trochu pochopitelné, ale stejně stádně se chovají i šťastnější příslušníci přímořských národů.

Tento podivínský prázdninový zvyk už je tak zažitý, že se nad ním nezastavují ani provokatéři, neboť sami takhle jezdí, ti snobštější ne ke středozemnímu moři, ale do Nepálu nebo do Mosambiku.

Letní stěhování miliónů Evropanů do přímoří je mnohem divnější, než plavby zbídačelých Afričanů do Evropy. Těm jde o život. Evropané táhnou jako stádo lumíků, kteří chtějí spáchat sebevraždu.

Evropané nechtějí spáchat sebevraždu, chtějí se prostě válet.

Možných vysvětlení je mnoho a já ponechám na fantazii laskavého čtenáře, aby si vybral.

Nabídnu jen jednu jedinou. Možná jsou lidé stvořeni k tomu, aby se váleli u moře ve slunečních paprscích.

Pak je ale hrozně smutné že to mohou dělat tak týden dva v roce, a zbytek doby dělají něco, co vlastně dělat nechtějí…

Foto: Autor

Oskar

Tečka

Komárek k Vašim službám

Z mého kulturního života

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

PhDr. Martin Komárek
Mošnova 376/2, 150 00 Praha 5
IČ: 06309259

Informace o zpracování osobních údajů

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY