Velká lidově demokratická revoluce

Miloš Zeman často říká, jak pohrdá těmi, kteří přičiňují anonymní, přisprostlé a agresivní komentáře do internetových diskusí.

Přes to mluví k nim a mluví i jejich jazykem.

Tihle lidé se stali totiž nejdůležitějšími voliči.

 

Bez uřezaných hlav a upálených dětí děje se největší revoluce od dob, kdy měšťanstvo ať už krvavě či nekrvavě zrušilo šlechtické privileje. Ano, když lid dostal volební právo, byla to také revoluce, ale ne taková jako ta dnešní „Velká lidově demokratická“.

V čem spočívá? Ukažme to na příkladu televize Nova. Pokládali jsme se za oduševnělé písmáky. Když však Nova převálcovala trh bulvárními zprávami a ponižujícími reality show, zjistili jsme, že jsem národ čumilů a drben.

Nova byla demokratizací médií. Nyní přichází skutečná demokracie i do politiky.

Platón považoval demokracii za velmi špatnou formu vlády, nevěřil v to, že nevzdělaný a závistivý lid si dokáže zvolit dobré vládce. Jeho argumenty jsou dobré. Proč si tedy moderní demokracie dokážou volit dobré vládce jako je Churchill nebo Reagan?

Odpověď je: Nebyly to až do objevu internetových diskusí skutečné demokracie.

Proč? Bohatí a vzdělaní lidé sice neměli více hlasů než chudí a nevzdělaní. Měli však informační monopol. Média nebyla schopna zobrazit názory a život „bezvýznamných“ lidí, tedy drtivé většiny z nás. Těch, kdo žijí podle svého svůj život stejně hodnotný jako je život slavných a bohatých. Politika je stádní záležitost jako prase. Ještě před deseti lety jsme se my chudí a nevzdělaní museli rozhodovat podle informací, které nám poskytli bohatí a vzdělaní prostřednictvím médií, která ne z devadesáti, ale ze sta procent sdílela jejich pohled na svět.

Internetové diskuse a sociální sítě ale vrátily nebohatým a neštudovaným hlas. Najednou se ukázalo, že jejich problémy jsou úplně jiné, než ty, které řeší hlubokomyslní mediální komentátoři. Stejný hlas má na sociální síti prezident jako děvečka od krav. A děvečka od krav často tvrdí věci moudřejší.

Ano vyplavali běsi. Nenávist, frustrace, strach z neznáma a agresivita. Agresivita těch, kdo nejsou spokojeni se svými životy.

Zároveň se ale zvedá obrovská síla obyčejných lidí, obrovská síla skutečné demokracie.

Politici už nikdy nemohou být stejní.

Zajímavé, že jako první to pochopil intelektuál Zeman, který není na sociální sítě přihlášen, boháč a showman Trump a elitní intelektuál Macron…

Zas jsme si, my lid nechali velkou lidově demokratickou revoluci ukrást.

Oskar

Tečka

Komárek k Vašim službám

Z mého kulturního života

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

PhDr. Martin Komárek
Mošnova 376/2, 150 00 Praha 5
IČ: 06309259

Informace o zpracování osobních údajů

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY