Jak zachránit stát

Než jsem prošel drsnými podmínkami lágru, zvaného vysoká politika, domníval jsem se naivně, že nemocný politický systém v zemi lze vyléčit poměrně snadno.

Stačí, když nezkorumpovaná strana, která má dost odborníků, získá dominantní postavení ve sněmovně.

To se klidně po říjnových volbách může stát, teď však vím, že to k reformě systému, který brzdí a zatěžuje zemi, zdaleka nestačí. Pomíjím teď malou výkonnost justice, s tím si politici neporadí a soustředím se na ně.

Zemi nelze změnit pokud:

  • Nebude provedena revize zbytečně složitých zákonů. Ty jsou často vlivem vyvažování lobbistických tlaků postaveny tak, že lidem život znesnadňují, místo aby jej usnadňovaly. Naopak kuliferdům umožňují, aby celkem pohodlně chodili po jejich hraně.
  • Nezmění se pravidla práce sněmovny. Současné regule z ní dělají děsuplný kotel, v němž vřou nejnižší lidské pudy: Ziskuchtivost, pomstychtivost, intrikaření, lhaní, zrada. A nejhorší je žvanivost nadutých blbců, kterou musí těch pár normálních lidí, co tam jsou donekonečna trpět.
  • Nezmění se struktura politických stran. Současné strany, jsou organizovány od místních buněk, přes okresní a krajské až po vrcholnou úroveň. Tím způsobem také vybírají delegáty centrálních sjezdů a kandidáty do celostátních voleb. Pro schopné intrikány je poměrně snadné zmanipulovat místní a oblastní buňky naivních strejců. Šíbři pak uzavřou mezi sebou dohody, a rozdělí si místa. Jejich největší touhou je, aby z nich vystrnadili známější a schopnější spolubratry a spolusestry. Tak se do sněmovny, vedle schopných, někdy všeho schopných lídrů, natáhne šedivý póvl.
  • Kandidátky musí být sestavovány na základě celostranické volby, do které mohou být zapojeni i registrovaní sympatizanti.
  • Strany musí určit vnitřní pravidla kompetence. Je-li strana bleskem úspěšná, jako dříve ODS a dnes Ano, musí obsadit mnoho těžkých funkcí. Pokud se může stát ministrem korvetní kapitán, předsedou sněmovny traktorista či primátorem města středoškolsky vzdělaný cesťák, svědčí to nejen o nedostatku jejich vnitřní soudnosti, ale i o tom, že vedení strany není schopno určit, jaká kritéria musíte splnit, abyste mohl o takovou funkci usilovat.
  • Stát, kraje a obce zřizují tisíce ekonomických jednotek, které vlastní či spoluvlastní. Jejich správní a dozorčí rady obsazují vítězní politici svými klienty a spolustraníky, takzvaně „za zásluhy“. Ti pak vydělávají za to, že několikrát měsíčně sedí na nějaké schůzi často desítky tisíc korun. Tento systém vede k nekompetenci a otevřené politické korupci.  Je nutno všechny ekonomické podniky od institucí volené moci odstřihnout, nebo prosadit zákon, podle nějž bude funkce v jejich vedení pro všechny straníky čestná.
  • Všichni si stěžují, jak těžké břemeno byrokracie nás tlačí k zemi. Je mnohem těžší, než jsem si myslel. Úřady často pracují chaoticky, alibisticky a jen pro forma. Stravují samy sebe a produkují čínsky psané stohy papíru. Můžete tady mít sebelepší vládu, ale dovíte se o ní jen z televize. Její blahodárné vyzařování k vám přes smrdutou duchnu byrokracie nedorazí.

Oskar

Tečka

Komárek k Vašim službám

Z mého kulturního života

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

PhDr. Martin Komárek
Mošnova 376/2, 150 00 Praha 5
IČ: 06309259

Informace o zpracování osobních údajů

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY