Zbabělci a hrdinové

Parašutisti ze skupiny Anthropoid bojovali před pětasedmdesáti lety proti obrovské přesile Němců.

Němci si přiveleli české hasiče, kteří poslušně zaplavovali kryptu vodou. Nikdo z nich se nevzbouřil.

Gabčík a Kubiš, kteří odpravili Heydricha a jejich kamarádi padli. Neměli na vybranou, zajetí by pro ně bylo mnohem horší než hrdinská smrt.

Tisíce nevinných lidí, které okupanti v odvetu za smrt protekora, postříleli nebo odvlekli do lágrů, neměli žádnou šanci volit mezi zbabělostí a hrdinstvím.

Ti, kdo přežili, ponejvíce sklonili hlavy a jen se modlili, aby nemuseli sloužit tak potupně, jako hasiči.

Stejně tak nemohli volit čeští vojáci, kteří po boku spojenců válčili proti Hitlerovi. Mohli být jen větší nebo menší hrdinové.

Osudovou volbu mezi zbabělostí a hrdinstvím měli v roce 1938 v rukou politici. Svěřili ji prezidentu Benešovi, ač nemuseli. Beneš, pod obrovským tlakem, se rozhodl pro zbabělost.

Dějiny Evropy by vypadaly úplně jinak, kdyby připravení vojáci dostali rozkaz bránit zemi před agresorem. I kdyby byla prohra katastrofální, a nemusela nutně být, nebyly by moderní české dějiny sérií ústrků a ponížení, ale érou hrdosti a dobrodružství.

Další katastrofu, ruskou okupaci v roce 1968 nemohl žádný ozbrojený odpor zastavit. Nebyl připraven a převaha nepřítele byla po všech stránkách drtivá.

Politici, zodpovědní za život země ale mohli volit mezi zbabělostí a hrdinstvím, když jim senilní satrapa Brežněv nutil ponižující smlouvy. I později se mohli postavit na stranu demonstrantů, kteří povstali proti okupaci. Anebo mohli sloužit lidem a zemi, byť by se s odporem celovali s ruskými geronty.

S výjimkou Františka Kriegla zvolili zbabělost výměnou za to, že zůstanou ve funkcích. Samozřejmě, že nezůstali. Jeden z nich, Oldřich Černík to pak vyjádřil legendárními slovy: „Posral jsem pozici i čest“.

Prostý muž se na chvíli stal filosofem. Ano, hrdinství může skončit a často končívá tragicky. Může však přinést slávu, štěstí a bohatství.

Zbabělost vedle hanby nevynáší nic.

Není pochyb o tom, že volbě mezi hrdinstvím a zbabělostí budou politici v budoucnu znovu vystaveni. Dej Bůh, ať si lidé zvolí takové udatné. Aby čest země nemuselo zachraňovat sedm statečných.

Oskar

Tečka

Komárek k Vašim službám

Z mého kulturního života

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

PhDr. Martin Komárek
Mošnova 376/2, 150 00 Praha 5
IČ: 06309259

Informace o zpracování osobních údajů

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY