Chcete mě? Na Hrad?

Prý to má být referendum o Zemanovi.

Na nekvalifikované komentáře novinářů jsme už zvyklí, nuže přejděme to.

Co je tedy na volbách opravdu zajímavého?

Tyto volby jsou interesantní z jiných důvodů. Politické strany rezignovaly na to, že postaví vlastní kandidáty, uvědomily si, že by to uškodilo jak jim, tak kandidátům. Do boje se nepřihlásila ani jedna žena. To z nás dělá opak me too. Zatímco me too je ukázka gendristické stupidity, naše politika je ukázkou stupidního machistického skanzenu (s malou výjimkou Babišovy vlády.)

Naopak to, že je v prosperující zemi končící přímo zvolený kandidát, který neprohrál válku, nezpůsobil korupční ani morální skandál jasným favoritem, je normální. Ne zcela normální, ale příznačné je, že mezi vyzyvateli se neobjevil nikdo, kdo by přinášel vizi, naději, moderní styl a víru ve své poslání. Spíš v kupě tvoří vyzyvatelé jakéhosi kolektivního antizemana, osmihlavou hydru, která chce přemoci chřadnoucího Herkula.

Volby samozřejmě nejsou ani fatální ani zásadní, téměř jistě nehrozí, že prezidentovi spadne na bedra akceptace mnichovského diktátu či vpádu bratrských vojsk. Pokud by nebylo zášti řady intelektuálů vůči Zemanovi, nebyl by výběr, až na onen tragický nedostatek žen, tak zlý. Onu nenávist vůči Zemanovi vyjádřil jeden z nich: Prý nejde o to, kdo bude zvolen, ale o to, kdo nebude zvolen.

To vytváří v hlavách těch, kdo nechtějí volit Zemana umělé dilema: Mám volit toho, ke kterému tíhne můj rozum a srdce, nebo Drahoše, který je „antizeman“ s největší šancí vyhrát ve druhém kole?

Průzkumy jsou nedůvěryhodné, počet těch, kdo se budou rozhodovat na poslední chvíli obrovský a otázka, kdo z kandidátů nejlépe obstojí proti zkušenému Zemanovi, je otevřená. „Taktická“ volba je tedy v tomto případě skákání na špek chytré agitaci Drahošova štábu. Mnoho lidí například přesvědčil svým elánem Marek Hilšer, ale nevěří, že by mohl uspět a tak ho nehodlají volit.

Tady se při vší úctě sluší poznamenat, že ona teze o tom, že „záleží na tom, kdo nebude zvolen“, je též na hraně stupidity. Já chci dobrého prezidenta a budu vybírat z kandidátů toho, kdo se mi jeví nejlepší. Ne někoho, kdo se mi nelíbí, ale mohl by snad, za jistých okolností zabránit zvolení někoho, kdo se mi nelíbí ještě víc.

Dynamika kampaně a druhého kola je taková, že každý z kandidátů, který vyzve současného prezidenta, má šanci ho porazit.

Každý tedy má dobrou možnost volby.

Ti, kteří mají rádi Zemana a jeho výstřelky nepovažují za „ostudu“ a „urážku dobrých mravů“ mohou mu hodit lístek s klidným svědomím. Jeho zdraví je přiměřené věku a "zhýralému způsobu života", inteligence spojená se zkušeností, představivostí a vzděláním je pořád úctyhodná.

Ti, kdo nemají Zemana rádi, od těch, kteří ho fanaticky nenávidí, až po ty, kteří by si prostě jen představovali o něco „evropštějšího“ prezidenta, mají výběr slušný, byť těžký, neboť žádný z vyzyvatelů viditelně nevyčnívá.

Každá volba v historii svobodného Česka zatím přinesla velké překvapení. Laskavý čtenář si jistě všiml, že jsem nezmínil možnost, že by Miloš Zeman nepostoupil do druhého kola…

Nikdo není tak malý, aby nemohl na Hrad. FOTO: Martin Komárek  

Stalo se

Vtipolitika

Maratónec

Maratónec

zobrazit více

Objev

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY