2017: Babiš a konec starých časů

Je to ale nadělení!

Na zámek Kratochvíle, kde se povalují prasečkáři a politikáři přijíždí ve Vančurově románu Konec starých časů kníže Megalrogov: Fantasta, fanfarón, tlučhuba nadaný šarmem, vtipem a osobní přitažlivostí. Okouzlí všechny přítomné dámy a dosáhne u nich svého. Okouzlí na chvíli i prasečkáře a nestydaté politikáře, ti ho však záhy začnou nenávidět…

Ne, že by Babiš měl vybrané způsoby Vančurova knížete. Jistá podobnost mezi tím, jak řádil na zbytkovém statku z počátku první republiky Megalrogov a jak si zařádil na zbytkovém statku české polistopadové politiky Babiš, přeci jen existuje.

Předvším, pan „kníže“ není žádný výkvět dobrých mravů, spíš naopak. Ve srovnání se sobeckými, trapně poživačnými a malými vyšinulci, kteří si hrají na šlechtu, působí skoro jako hrdina…

Nuže nerozehrávejme přirovnání dál, zejména pro ty, kdo Vančurovo dílo nečetli a neviděli ani půvabný film Jiřího Menzela, by to bylo obtížné. Ale dobře radím, přečtěte si to nebo se aspoň mrkněte.

Babiš a jeho lidé vlétli do zaběhaných zvyklostí české politiky, kterou hrají a nahrávají si stále titíž, jako cizorodý prvek. Zděšení takzvaných tradičních politiků nebylo ani účelové ani hrané. Oni vůbec nevěděli, co s takovým monstrem dělat.

Snažili se Babiše zničit všemi možnými i nemožnými způsoby všemi povolenými i zakázanými chvaty. A málem by se jim to loni už podařilo, kdyby „chybě v matrixu“ nepomohl prezident svou hůlkou, kterou namířil na zoufalého premiéra Sobotku.

Říjnové volby pohřbily dvacet let pracující samohyb na bohatnutí těch, kdo jsou blízko volantu a na nasírání (jiné slovo použít nelze a šéfredaktor mi ho povolil) všech ostatních. Ti nasraní by asi volili i Sarku Farku, aby dostali od válu Sobotky, Kalousky a jim na roveň postavené mumie. Však dali hodně hlasů Okamurovi.

Babiš je sice divý muž a je proti němu vedeno dost vážných pří, ale nabízí lidem uvěřitelný program: Efektivní stát, který bude laciný a bude skutečně sloužit lidem. Ke zděšení „tradičních“ politiků a samozvaných strážců dobrých mravů v redakcích a salónech mu to třetina voličů „naházela“.

Jenže volby v Česku nikdy nedopadnou rozumně. Vítěz má kolem sebe ve sněmovně celé klubko poražených. Babišovy možnosti, jak uskutečnit sliby, které patrně myslí vážně, jsou omezené.

Zkrátka, staré časy skončily a nové ještě nepřišly.

Život v mezičase bude zajímavý.

Stalo se

Vtipolitika

Maratónec

Maratónec

zobrazit více

Objev

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY