Vánoce nás, kořenů

Komentáře před Vánoci se nesou ve dvojím duchu.

Buď odsuzují potrhlé nakupování a dutý materialismus s ním spojený.

Nebo odsuzují komentáře odsuzující nakupování jakožto morální klišé a oslavují ono nakupování jako triumf demokratické tržní společnosti.

Obě skupiny komentátorů se pak mohou donekonečna trumfovat, kdo je větší pokrytec a duševní mezulán

.

O komentátory naštěstí už žádný zájem není.

 Pozoruhodnější než oni ale je nepopiratelný fakt, že většina lidí před Vánoci mění chování. Dárky nakupují a dárků se dožadují. Rádia hrají stejné písně jako před rokem či deseti lety a do kin přijdou filmy jen o maličko jiné, než před dvaceti lety. Konkurence mezi sladkými žbrďolami amerického původu hrozí přerůst v otevřenou válku.

Pohanští národové slavívali tou dobou slunovrat. Zima pevně vládnoucí se zlomila, a i když zkruší lid aspoň ve střední Evropě ještě tři čtyři měsíce, není pro ní záchrany. Světlo zvítězí a teplo přiletí ze záhybů všehomíra.

My, křesťané jsme prý Slunovrat sprostě ukradli, abychom naději na světlo spojili symbolicky s narozením Ježíše z Nazaretu. I když svět ještě tisíciletí budou sužovat satrapové, hrabivci a nadutci, mimino z Betléma vložilo prst na dřeň jejich moci a z malé slabiny se začíná čířit zatím vlasová prasklina.

Tajemství Slunovratu a narození Ježíše z Nazaretu (které se ale skoro určitě stalo jindy) je to jediné, co je na Vánocích přitažlivé.

Ale neprodávejte, když kořeni nakupují a nakupují.

Stalo se

Vtipolitika

Maratónec

Maratónec

zobrazit více

Objev

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY