Martin Komárek: Babiš bude dobrým premiérem

Má žena mě často peskuje za to, jak jsem nepořádný.

Jsem tak nepořádný, že jsem si neschoval jako důkaz Hospodářské noviny ze 16.srpna  2013. Ano bylo tehdy považováno za hříčku výstředního slovenského miliardáře a holky a kluci z plakátu, kteří se k němu připojili, za zoufalce, kteří zahodili svou budoucnost. Přes to jsem tehdy řekl Jindřichu Šídlovi: Babiš bude jednou premiérem.

Nuže, nyní se má ztřeštěná politická prognóza naplnila. Babiš je premiérem.

Proč?

První důvod jsem znal už v době onoho věštění: Babiš je výkonný, jde k cíli, promýšlí věci do detailu, opírá se o vysoce odborný, zároveň nadšený a věrný tým, v tom se s ním žádný z činných politiků nemohl rovnat už tehdy. Navíc prokázal talent učit se politickému a mediálnímu řemeslu. Takový měli v moderních dějinách pouze Klaus a Zeman.

Co jsem ale tehdy nevěděl, ač jsem mohl, je to, jak moc jsou jeho soupeři slabí. Jako by v dresu New York Rangers vyjel do utkání NHL dorost Komety Brno. To by byla řežba. A byla

Sobotka, Kalousek, Bělobrádek, Fiala zatuchli ve sněmovně, domnívali se, že život je tam, ale život byl jinde. Ač jim veřejnoprávní i neveřejnoprávní žurnalisté nahrávali, jak mohli, slábli a slábli. Neuvědomili si, že tím, jak Babiše neustále ponižují a spílají mu, činí z něho lidového hrdinu. Když totiž někomu spílá padouch, jeví se urážený jako klaďas, ať je ve skutečnosti jaký chce.

Dalším faktorem úspěchu jsou osobnosti v dresu Ano. Ačkoli fanfarón a macho Babiš občas tvrdí, že Ano je on, není to pravda. Už na startovní čáře mělo hnutí více osobností než kterákoli jiná strana. Během volebního období další přicházely, zatímco od ostatních stran spíše odpadávaly, nebo se rozpustily v jedovatém bahně parlamentu. Na konci volebního období mělo Ano více osobností, než všechny ostatní strany dohromady. Více? Mnohem více. Komentář by se stal neúnosně dlouhým, kdybych jmenoval všechny. Nechci být nespravedlivý, abych jmenoval jen některé. Laskavý čtenář si je domyslí.

Přes to by ale možná malí hadi Babiše uštvali, kdyby mu nepomohl v kritické chvíli Miloš Zeman. Byl veden jednak sympatií k němu, jednak sžíravou touhou dokonat pomstu na ničemech, kteří ho zradili při volbě prezidenta v roce 2003 a mezi nimiž Sobotka a Zaorálek hráli první housle.

Nyní si tedy dovolím vyslovit další prognózu: BABIŠ BUDE DOBRÝM PREMIÉREM. Oč se opírám? Jednak o jeho schopnost řídit a vyjednávat. Jednak o jeho upřímnou touhu (dá-li se tak vysoko mluvit o upřímnosti) po efektivní státní správě. Umí poslouchat lidi a lidi mu naslouchají. Navíc si nemůže dovolit to zvorat jednak kvůli své rodině, známým a kolegům miliardářům. Touží být nejlepší a ne pro smích. A ještě ke všemu chce hrát roli váženého evropského státníka, takže nepropadne pokušení posunovat mantinely liberální demokracie.

Stalo se

Vtipolitika

Maratónec

Maratónec

zobrazit více

Objev

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY