Jsi předsedou výboru? Tak používej příboru!

Novináři konečně objevili, že existují nějaké sněmovní výbory. Bravo!

Byť to bylo až poté, co rejsek Kalousek zakničel ze své maličké dírky.

To, že sněmovna má také komise, stálé komise a další zbytečnosti, pojednáme příště.

Teď k těm výborům. Babiš řekl, že předseda má auto a něco k platu navíc, a proto je o předsednictví takový fret. To je fakt. Jenže přičinlivý poslanec, který se vetře do místopředsednických míst v jiných výborech či v klubu, si nahonobí víc. Akorát auto mít nebude.

(Babiš se mýlí jen v tom, že předsedové prý mají kartičky na benzín. Nemají)

Vím to docela přesně, protože ještě před měsícem jsem byl předsedou jednoho z výborů.

Takový předseda svolává schůze, navrhuje jejich program a vede je, čímž se vždycky může dokonale ztrapnit, protože ho opozice má na střelnici jak prase nakažené morem. Párkrát se mi to stalo.

Předseda má však jeden hlas jako všichni ostatní členové. Rozdělení výborů mezi sněmovní strany je v podstatě symbolické.  Jednak má nakrmit ambiciózní straníky (což jsem býval i já), jednak má rozprostřít vliv stran podle počtu získaných hlasů.

Teď ale něco hezkého: Pokud to nejde na dřeň, jsou poslanci při jednání ve výborech méně agresivní, méně demagogičtí a méně podlí, než při jednání sněmovny. Tím rozhodně nechci říci, že jsou tohoto odporného jednání zbaveni dočista.

Co je však nejdůležitější: Všechno, co výbory projednají, je předloženo sněmovně. Ta je podlá, demagogická a agresivní. Všechna věcná řešení, která výbory navrhují, se přetaví v politiku, a tedy, jako by nebyla.

To není nic proti výborům. Poslanci si tam zvou ministry, odbornou veřejnost, pořádají semináře. Občas se ti nejprobudilejší z nich snaží najít zrnka pravdy.

Tahle práce by měla smysl ve sněmovně, která je schopna se zabývat věcnými tématy. Naše sněmovna toho nebyla schopna, není a nebude, pokud nezmění jednací řád.

O tom příště, stejně jako o oněch komisích, které jsou ještě planější než výbory.

Stalo se

Vtipolitika

Maratónec

Maratónec

zobrazit více

Objev

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY