Vegani a zvířecí koncentráky

Má dcera Kristina je vegan.

Kristina je chytrá a nadaná, což si o dítěti myslí každý rodič, nepochybně si to mysleli i Stalinovi rodiče.

Kristina má od dětství strašně ráda zvířata. Bylo jí asi čtyři, když mi řekla, že zvířata jsou ohroženější než lidi, protože se nemůžou bránit.

Zároveň zdědila po mě sklon k neúprosné dvojhodnotové logice. Vezměte si to: Máte psa nebo kočku. Zacházíte s nimi začasté o dost lépe než se svým partnerem. Stejně citlivá, stejně učenlivá a stejně „inteligentní“ zvířata jsou však držena v koncentrácích, z nichž vede jediná cesta na popraviště.

Oskar ví hodiny dopředu, kdy odjedu, chodí za mnou a vyčítavě se kouká. Není pochyb o tom, že krávy, prasata, ovce či kozy mají stejnou schopnost předpovídat budoucnost a cítí svou smrt na jatkách. Nevím, zda takovou schopnost mají slepice či krevety.

Náš Bůh dal bez pochyby lidem všechno, co je na zemi k dispozici. Dispozice ovšem neznamená, že to musíte využít do mrtě.

Kristina, ačkoli proti její logice nelze nic namítat, je lehce fanatická: Její veganská jídla nemohou být v lednici se šunkou, protože by se od ní nakazila. Musí si tahat vlastní lednici, nemůže používat hrnce, kde se možná před tím vařilo maso „mrtvol“, jak říká.

Tím nejen ona, ale i další agresivní vegani shazují ba zabíjejí nutkavou myšlenku: Proč chráníme pandy, gorily a norky, když tvory stejně citlivé a vědomé si sebe sama držíme v koncentrácích?  

Jedna z nejlepších věcí, co jsme ve sněmovně udělali, byl zákaz kožešinových farem. Byl to malý krok k diskusi, zda by se bohatý a civilizovaný Západ neměl začít chovat milosrdněji k hospodářským zvířatům.

Pokud si odmyslíme fanatismus, dvojhodnotová logika říká, že bychom to udělat měli. Když už ne pro ta hovádka, tak pro sebe.  

FOTO: Autor-Kristina vaří veganskou večeři pro desetičlennou rodinu

Stalo se

Vtipolitika

Maratónec

Maratónec

zobrazit více

Objev

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY