Spiknutí pivních strejců

Pravá bitva o vládu v Česku se neodehraje při volbách. Krize nekrize, vede se právě teď.

Vede se krvavě, použití chemických a biologických zbraní nikdo neodsuzuje. Končetiny a další orgány se řežou za živa.

Straníci jsou lidé zvláštního ražení. Někteří chtějí měnit svět k lepšímu, jiní se chtějí vykecat, další vydělat prachy, jiní se vyžívají v manipulaci s druhými lidmi. Jednou za čas žijí po večerech stranickým životem. V čem spočívá? Scházejí, se tváří se důležitě, klepají si po ramenou, pomlouvají si a škodí si navzájem. Většina straníků nemá na to, co by měli mezi volbami dělat: šířit dobré jméno svého spolku a získávat peníze na jeho činnost. Nemohou to dělat, protože je nikdo nezná a nikdo se o ně nezajímá. Tak hudrají.

Právě teď, v době nominací na stranické kandidátky vylézají ze svých děr a stávají se králi světa. Strany ani hnutí nejsou populární. I strany, které mají papírově hodně členů, mají je jako mrtvé duše. Jádro tvoří pivní strejci, kteří se scházejí v hospodě a pustě žvaní. (Mluvím o strejcích, protože dam je bohužel v politice žalostně málo.) Někdo ze strejců, kdo si druhé oběhne, nebo koupí dvěma rundami zelené, je zvolen místním předsedou. A v tu chvíli se začne cítit velkým šéfem. Říká se, že každý voják nosí v tornistře maršálskou hůl. Takový strejc si myslí, že nosí ve své igelitce ministerské křeslo. Na rozdíl od toho vojáka se však bitvám vyhýbá a neriskuje pranic.

Před volbami však může zmanipulovaná buňka „zvolit“ kandidáta, který se dostane na takříkajíc volitelné místo. Strejcové z různých buněk si taková místa rozdělí a společně odstaví všechny, kteří jsou schopnější. Máme poměrný volební systém. Kandidátky se sestavují podle krajů. Strana, která nehodlá spáchat sebevraždu, musí nominovat v každém kraji na místo jedničky známého či schopného člověka, pokud možno obojí, byť se to většině stran nedaří. Za jeho zády se však skrývají často vykukové, kteří si své místo vyintrikovali, vyseděli, zaplatili nebo vybrečeli. Volič nemá šanci zjistit, že na ještě volitelném místě pět či šest sedí v lepším případě nýmand nebo v horším šíbr, který chce vydělat peníze pro sebe, případně pro toho, kdo ho pase.

Demokracie je dobře fungující systém, pokud jde o celou zemi. Pokud se jí zaštiťují ti, kdo kupují či manipulují volby ve velmi malých skupinách, působí škody. Ve sněmovně pak převažují lidé, jejichž jedinou kvalifikací je si vybojovat místo v závětří kandidátní listiny. Jiné schopnosti nemají a podle toho to vypadá. Jediným receptem na tuto chronickou nemoc je většinový volební systém. Tam se musí kandidáti voličům postavit tváří v tvář a pivní strejcové se toho buď vůbec neodváží, nebo odtáhnou jako zpráskaní psi.

Většinový systém nemáme a dlouho mít nebudeme. Pokud tedy voliči nechtějí zažít další období nadvlády pivních strejců, musí si udělat čas zkoumat, kdo jim nabízí jaké zboží. Nejen obrázek na obalu.

Tagy: Komentář dne, Praha, politika, zásadní události, novinky, noviny , nezávislost , průzkum , česká politika, pivní strejc, politika od piva , volební systém, demokracie

Stalo se

Vtipolitika

Maratónec

Maratónec

zobrazit více

Objev

Vydavatel: Martin Komárek
Šéfredaktor: Martin Komárek
Vedoucí zpravodajství: Martin Komárek
Redaktor: Martin Komárek
Redakční poslíček: Martin Komárek

Kontakt: martin@komarkovynoviny.cz

PhDr. Martin Komárek
Mošnova 376/2, 150 00 Praha 5
IČ: 06309259

Informace o zpracování osobních údajů

KOMÁRKOVY SMÍCHOVSKÉ NOVINY